Jdi na obsah Jdi na menu
 


Magistrát ČB
nám. Přemysla Otakara II. 1/1
370 01 České Budějovice 1
Mgr. Juraj Thoma
                                                                                                                                                                                                                                                                                24. listopadu 2008
        Vážený pane primátore,

    nejprve dovolte, abych Vám popřála velmi hezký den. Obracím se na Vás s prosbou o zřízení útulku pro ztracené a opuštěné kočky a provádění „kontrolního - kastračního programu“ tzv. toulavých, nikomu nepatřících koček.

        Chápu, že se Váš úřad potýká s řadou mnohem důležitějších problémů a městu chybí finanční prostředky na modernizaci infrastruktury, rozvoj bytového fondu apod. Ale tímto opatřením zabráníte nekontrolovatelnému množení koček, jejich strádání a zvýšení nákladů na řešení tohoto problému. Prosím, pomozte.
        Jediným možným řešením stávajícího problému je odchyt, kastrace, vakcinace a umístění zdravých domestikovatelných zvířat v útulku, záchytných klecích či depozitu ochránkyň a ochránců zvířat s tím, že budou nabízena zájemcům prostřednictvím inzerce. Zatímco zdravá nedomestikovatelná zvířata budou po kastraci a vakcinaci navrácena zpět do původní lokality nebo do tzv. chráněných stanovišť (více v příloze), kde se už nebudou množit a navíc zamezí přístupu dalších.
        Z mnohaletých zkušeností WSPA, RSCPA a UFAW s uplatňováním závazného Programu kontroly toulavých zvířat v praxi je evidentní, že tzv. krmiči opuštěných zvířat jsou pro toto řešení velmi důležití, neboť monitorují výskyt kočičí populace, krmivem získávají důvěru zvířat a tato se pak snáze odchytí. Města a obce, kde radnice spolupracují s občanskou veřejností a místními spolky ochránců zvířat a dbají na prevenci (osvětu ke snižování populace nikým nechtěných zvířat formou kastrací, identifikaci a vakcinaci zvířat v péči člověka, včetně penalizace přestupku opuštění zvířete podle novely zákona na ochranu zvířat proti týrání), se s tímto problémem nepotýkají - stejně jako vyspělé státy EU, kde platí zákon na ochranu zvířat o 40 let déle než v České republice.
    Zmíněný program kontroly toulavých zvířat vychází ze závazné Evropské konvence na ochranu oblíbených zvířat, je podporován Radou Evropy i Světovou zdravotnickou organizací a byl představen v zemích celého světa jako jediná efektivní a humánní alternativa k řešení tohoto problému. Tento program je závazný i pro Českou republiku. Od května 2004 jsme členským státem EU a zákon na ochranu zvířat proti týrání, včetně jeho novelizace - vyhlášky č. 77/2004, která vstoupila v platnost 1. 3. 2004, v § 24 Obce a 24a Obecní úřady obcí s rozšířenou působností, Vás v této věci činí kompetentním.
    Opuštěné a toulavé kočky nespadly z nebe. Na vině je nezodpovědný člověk, který si zvíře impulzivně pořídil a poté, co ho omrzelo, je vyhnal, a rovněž orgány státní správy, které jeho přestupek proti zákonu netrestaly.
    Proto se na Vás obracím s žádostí o humánní přístup k řešení tohoto problému. A zároveň si dovoluji doporučit přijatelné řešení, a sice zřízení útulku pro opuštěné, ztracené a zraněné kočky, následný odchyt, kastraci a vakcinaci zdravých zvířat, inzerci přítulných a návrat nedomestikovatelných zpět do původní lokality, nebo tzv. chráněných stanovišť. Obavy z šíření zoomóz jsou zatím neopodstatněné, neboť za posledních 20 let nebyla žádná z nich Českou referenční laboratoří prokázána.
 
        Domnívám se, že tímto způsobem a prevencí - tedy cílenou osvětou ke kastracím a k zodpovědnosti za zvířata dobrovolně přijatá do péče občanek a občanů, se problémů s nekontrolovatelným množením toulavých zvířat zbavíte nejpozději do tří let.
    
        Ochotně Vám zodpovím veškeré případné otázky a podám další informace týkající se zřizování útulků, kurzů odchytu, aktuální databáze občanských sdružení zabývajících se ochranou zvířat a pod.
    Děkuji Vám za pozornost a těším se na odpověď.

    Se srdečným pozdravem
                                                 Eva Suchanová
                                                
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Kočky na jihu Čech, kde se zastavil čas

(Majka - FELIX GREY, 4. 12. 2009 20:36)

Takhle na úřady ? Marná lásky snaha.
Méně děkovat a prosit, více jim předhodit "co dělají soudruzi špatně" a kde si neplní své zákonné povinnosti. Anebo vzít hůl a hurááá na ně;-)
A že víme, o čem mluvíme!
www.artcat.cz