Jdi na obsah Jdi na menu
 


vzpomínka-Dario

Přišel jsi ke mně jako malinké černé koťátko, které se ode mě drželo co nejdále. Byl jsi opravdu takový dáreček, Dario. Bál ses lidí, já se Ti nedivím. Postupně jsme si na sebe zvykli, až se z nás stali, myslím, dobří přátelé.

Nezapomenu na Tvoje krásná žlutá kukadla, která byla vždycky ve střehu, jestli Tě náhodou nejdu zase pohladit. Hlazení, lidské dotyky, to byl problém, viď. Při tom jsi měl tak jemný kožíšek, že byla škoda si Tě jen jeden den nepomuchlat. Pamatuji si na první úspěch, když jsi mi v náruči pod dotykem dlaní začal poprvé vrnět. Vydržel jsi to celých 5 minut a pak jsi na moment usnul a zapomněl jsi, že jsi v lidské náruči, které je se třeba přece bát.

Vzpomínám, jak jsi ke mně v noci chodil, potajmu, abych na Tebe nepřišla, stočil ses do klubíčka u mých zad a spal jsi s námi až do rána. Ale já o tobě pokaždé věděla, vždyť jsem se na to těšila. Přes den jsi hrával hru „chyť mě, když to dokážeš“, neulovila jsem Tě nikdy, dokud jsi sám nechtěl.

Vybavuji si, jak jsi dlouhé minuty dokázal nepřetržitě prohánět kočičí slečny, vytahat všechny hračky po celém bytě a když sis myslel, že se nedívám, vzal jsi to rovnou nahoru na kuchyňskou linku a snědl všechny dobroty, které tam ukrývám.

Doteď mám na Tvé drápky památku na dvířkách. To byla jednou neděle a já z trouby vytáhla voňavou sekanou a než vychladla, byla jí polovina pryč. Kdo ji asi tak snědl?

Vzpomínám – nezapomenu - však i na osudný den 28. 1. 2013, pondělí ráno, kdy jsi vstal tak jako vždy, plný radosti, poprvé jsi mne přivítal otřením se o mé nohy, vyjedl jsi misky všem i svou vlastní, dopřál sis lipánek, vyběhl jsi ven na balkon a pak... jen taková zvláštní dunivá rána. Spadl jsi...

...po pár minutách mi na polštáři leží bezvládné ještě teplé tělíčko, které má hebounký černý kožíšek. Tělíčko, které se nebrání mému pohlazení, avšak ani nevrní, neleká se ruky, ale ani se jí nenastavuje. Je to tělíčko kocourka, který udělal neuvěřitelně velký pokrok ve vztahu k lidem. Ale to tělíčko už nejsi Ty, Dario. Ty zůstáváš dál v mém srdíčku a v srdcích všech, co Tě poznali...